Dolar 18,6300
Euro 19,4014
Altın 1.051,21

TYT Kaç Dakika Sürecek? Kaç Saat?

30.11.2021
1.044
TYT Kaç Dakika Sürecek? Kaç Saat?

TYT kaç dakika sürecek soruları adaylar tarafından merak ediliyor. ÖSYM tarafından yapılan YKS sınavının ilk oturumu TYT sınavı olacaktır. Adaylar TYT sınavına girerek diğer bir oturum olan AYT sınavına giriş hakkı kazanacaktır. 2 yıllık ön lisans bölümlerine okumak isteyen adaylar TYT sınavına girerek bu ölçüde puan alıp tercihlerini yaparlar. Ancak 4 yıllık lisans programlarına yerleşmek isteyen adaylar AYT sınavına girmelidir.

Bu yazımızda YKS sınavının ilk aşaması olan TYT kaç dakika sürecek sorusunu yanıtlayacağız. TYT sınavı 10.15’te başlayıp 12.30’da biten bir sınavdır.

TYT Kaç Dakika Sürecek? 2022

TYT sınavı 135 dakika sürecektir. 2022 yılında sınava girecek adaylar için 135 dakikalık süre değişmeyecektir. TYT sınavı 10.15’te başladığı için 10.00 sonrasında sınava girmek isteyen adaylar içeri alınmayacaktır.

TYT sınavı YKS’nin ilk aşaması olduğu için adaylar için çok önemlidir. AYT sınavında %40’lık bir etkisi olduğu için iyi netler yaptığınızda iyi bir puan alabileceksiniz. TYT (Temel Yeterlilik Testi) Türkçe 40 soru, Sosyal bilimler 20 soru, fen bilimleri 40 soru ve matematik 40 soru olmak üzere toplam 120 sorudan oluşmaktadır. Her soru için en az 1 dakikalık bir zaman verilmiştir.

TYT sınavı 2 saat 15 dakika sürmektedir. 

TYT sınavına hazırlanıyorsanız aşağıdaki bağlantı işinize yarayabilir.

TYT Kaç Soru

YKS sınavının ilk aşamalarından biri olan TYT sınavında toplam 120 bulunmaktadır. Hangi dersten kaç soru çıktığını aşağıdan öğrenebilirsiniz.

  • Türkçe 40 soru
  • Sosyal Bilimler 20 soru
  • Fen bilimleri 40 soru
  • Matematik 40 soru

AYT Sınavı Kaç Dakika Sürecek?

YKS sınavının ikinci oturumu olan AYT 4 yıllık lisans bölümlerine yerleşmek isteyen adayların girdiği bir sınavdır. TYT sınavına göre sınav soru sayısı fazla olduğu için dakikası daha fazladır. AYT sınavı 40 Türk Dili ve Edebiyatı – Sosyal Bilimler-1, 40 Sosyal Bilimler-2, 40 Matematik ve 40 Fen Bilimleri olmak üzere toplam 160 sorudan oluşuyor. Sözel, eşit ağırlık ve sayısal öğrenciler bu sınavda kendi puan türlerine göre soruları cevaplıyor. AYT 160 sorudan oluştuğu için 180 dakika sürecek.

AYT 180 dakika olduğu için toplamda 3 saat sürecektir. Yine adaylar için her soru en az 1 dakikadan oluşacaktır. AYT sınavında adaylar süre sıkıntısı yaşamıyor, kendi bölümlerine göre soruları çözdükleri için hatta ek süre bile kalıyor. Ancak TYT sınavı için süre bazen yeterli bile gelmiyor. Bunun için süreyi doğru ve tasarruflu kullanmak için bolca deneme çözerek kendinizi deneyin.

AYT Kaç Soru

YKS sınavının ikinci oturumu olan AYT sınavında toplam 160 soru bulunmaktadır.

  • Türk Dili ve Edebiyatı 40 soru
  • Sosyal Bilimler-1 20 soru
  • Sosyal Bilimler -2 20 soru
  • Matematik 40 soru
  • Fen Bilimleri 40 soru

YKS Sınavı Kaçta Başlıyor? 2022

YKS sınavın genel adıdır. Üniversite sınavları cumartesi ve pazar günleri yapılmaktadır. Cumartesi günü TYT sınavı yapılırken, pazar günü AYT sınavı yapılmaktadır. Genel olarak diyecek olursak YKS sınavı saat 10.15’te başlıyor.

TYT Kaç Dakika sorusunun cevabını ayrıntılı verdik. Sormak istediğinizi yorum kısmından sorabilirsiniz.

YKS’ye kaç gün kaldığını öğrenmek isterseniz aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

YKS Kaç Gün Kaldı?

Üni Hedef
Üniversiteye hazırlanan adaylar için rehber olacak bir site olan Üni Hedef lise ve üniversite adaylarının yararlanabileceği sitedir.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

UNİHEDEF © Copyright 2022 Tüm hakları saklıdır.