Dolar 18,6300
Euro 19,4014
Altın 1.051,21

PYBS Yattı Mı? Burslar Ne Zaman Yatar?

17.12.2021
954
PYBS Yattı Mı? Burslar Ne Zaman Yatar?

Pybs yattı mı sorusu öğrenciler tarafından sıklıkla soruluyor. PYBS sınavını kazanıp da burs almaya hak kazanan öğrenciler 2022 yılında ne kadar burs alacak? Burslar hangi ay yatıyor? PYBS bursları hangi bankaya yatacak? Gibi soruların cevaplarını bu yazımızdan öğreneceksiniz.

Öğrenciler PYBS sınavından başarılı olup, bursluluk almaya hak kazandığında bursunu ne zaman alacağını merak ediyor. Lise bitinceye kadar alacağı burs sayesinde öğrenciler temel gereksinimlerini kendileri karşılıyor ve ailelerine eğitimleri boyunca yük olmuyorlar. 2022 yılında bilindiği üzere devlet tarafından verilen burslara zam geliyor. PYBS bursları da zamlanacak ancak zam verilmeden önce öğrenciler ne kadar para alacak onunla ilgili bilgi verelim.

PYBS Bursları Ne Kadar?

2022 yılında PYBS bursları artık her ayın 25’inde 358.10 ₺ burs alacaktır.  Ayda bir kez olmak üzere verilen burslar okul açıldıktan 2 hafta sonra yatırılmaya başlanır. Bazen bursların yatırılması konusunda gecikmeler yaşansa da burslar ayın 25’sinde banka hesaplarınıza yatar. PYBS sınavını kazanıp burs almaya hak kazanan öğrenciler ilk burslarını Eylül ya da Ekim aylarında alabilirler.

PYBS Bursları 2022 yılında güncel olarak 358.10 TL’dir. 

PYBS yani İOKBS bursları her yıl zamlanır ve öğrenciler her yıl daha fazla para alır. Gelin yıllara göre PYBS bursları ne kadar artmış bunu tablo şeklinde görelim.

PYBS Yıllara Göre Burs Ücreti 

2013 yılında burs ücreti: 398,72 TL

2014 yılında burs ücreti: 438,89 TL

2015 yılında burs ücreti: 473,47 TL

2016 yılında burs ücreti: 530,24 TL

2017 yılında burs ücreti: 613.15 TL

2018 yılında burs ücreti: 648.04 TL

2018 yılında burs ücreti: 704.28 TL

2018 yılında aylık burs ücreti 234,70 TL

2019 yılında aylık burs ücreti 260,40 TL

2020 yılında Ocak-Haziran aylarındaki aylık burs ücreti 290,66 TL

2020 yılında Temmuz-Aralık aylarındaki aylık burs ücreti 307,38 TL

2021 yılında Ocak-Haziran  aylarındaki aylık burs ücreti 329,91 TL

2021 yılında Temmuz-Aralık aylarındaki aylık burs ücreti 358,10 TL

PYBS Bursları Ne Zaman Yatar?

İlk defa PYBS bursluluk sınavını kazandıysanız ya da daha önce burs almaya devam ediyorsanız burslar artık her ayın ortasında yatmaktadır. Artık burs alan öğrenciler her ayın 15’sinde burslarının Vakıfbank kartlarına yattığını görecektir. Ancak bazı durumlarda gecikme olsa da burslarını bulunduğunuz ay içerisinde yatacaktır.

PYBS,DPY,İOKBS olarak da bilinen bu burslar öğrenciler liseyi bitirinceye kadar yatmaya devam eder.

PYBS Sorgulama

PYBS yattı mı diye merak ediyorsanız bunun için PYBS sorgulama yapabilirsiniz. MEB (Milli Eğitim Bakanlığı) tarafından E-Okul sistemine girerek PYBS bursluluk sorgulamasını yapabilirsiniz.

MEB öğrencilere, velilere ve okul yöneticilerine kolaylık sağlamak amacıyla E-Okul yönetim sistemine E-Burs diye bir modül eklemiştir. Bu modül sayesinde burslarınızın yatıp yatmadığını kolaylıkla öğrenebilirsiniz. E-Burs modülüyle daha önceki yatan burs ödemelerinizi de takip edebilirsiniz.

PYBS Sorgulama işlemini yapmak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

PYBS yattı mı sorusunun cevabını öğrenmek için öncelikle https://e-okul.meb.gov.tr/logineOkul.aspx e-okul sisteminin bağlantısına tıklayınız.

Ekrana sayfada eğer okul yöneticisi olarak görev yapıyorsanız e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi Girişi kısmına tıklayınız.

Veli ya da öğrenci olarak PYBS burslarının yattığını öğrenmek için açılan ekranda bulunan Veli Bilgilendirme Sistemi Girişi kısmına tıklayınız.

E-Okul sistemine girmek için güvenlik kodunu, öğrenci T.C. Kimlik numarasını ve öğrenci okul numarasını girmelisiniz.

VBS güvenlik kontrol kısmında yer alan soruları da cevapladıktan sonra e-okul sistemi açılacaktır.

E-okul sistemi içerisinde yer alan sol bir menü bulunuyor. Sol menü içerisinde Burs Ödeme Bilgileri kısmı bulunmaktadır. Bu kısımdan PYBS bursları yattı mı sorusunun cevabını öğrenebilirsiniz.

2022 LGS ne zaman yapılacak? LGS başvuru tarihlerini öğrenin.

Vakıfbank Burs Yattı mı? 2022

PYBS bursunu kazanan öğrenciler burslarını Vakıfbank aracılığıyla alıyor. Bursluluğu ilk kez kazanan öğrencilere okul müdürlükleri bursluluk paralarını alacağı bank kartını teslim ediyorlar. Öğrenciler bu kartları sayesinde bursluluklarını her ay çekebiliyor. Vakıfbank burs yattı mı sorusunu öğrenmek için her ayın 15’sinde banka hesabını kontrol etmeniz gerekiyor. Bunun için Vakıfbank online işlemler sistemini kullanabilirsiniz.

Bunun dışında burslar yattı mı diye merak ederseniz PYBS burs sorgulama modülüne giriş yapabilirsiniz. Nasıl giriş yapacağını öğrenmek için PYBS Sorgulama başlığından yararlanabilirsiniz.

Bursluluk Parası Yaz Tatilinde Veriliyor Mu? 2022

PYBS sınavıyla burs almaya hak kazanan öğrenciler 2019,2020 ve 2021 yıllarında yaz aylarında bursluluk parasının verilip verilmediğini merak etmiştir. MEB tarafından verilen bu burslar yaz aylarında da devam ediyor. Öğrenciler bütün ay boyunca düzenli olarak burslarını alabilirler. Burslar tatillerde ve yaz tatili gibi uzun dönem tatillerde kesilmez öğrenciler her ayın 25’sinde paralarını almaya devam ederler.

Bursluluk kartı ne zaman verilecek

2022 yılında bursluluk sınavına hazırlanan adaylar sınava girdikten sonra açıklanacak sonuçlarla birlikte başarılı olduklarında bursluluk kartının ne zaman verileceğini merak ediyorlar. 2021 yılında yapılan bursluluk sınavı 28 Eylül tarihinde açıklandı. Sonuçların ardından öğrenciler bursluluk kartlarını ne zaman alacak soruları internet üzerinden aranmaya başlandı.

PYBS bursları Vakıfbank aracılığıyla hesaplara yatırılacaktır. Bursluluk sınavı kazanan öğrencilerin velileri yatacak burslar için Vakıfbank üzerinden hesap açtırmışlardır. PYBS burs kartları öğrencilere öğrenim gördükleri okulların müdürlüğü tarafından kendilerine teslim edilecektir. Bu kart sayesinde öğrenciler bursları yattığında Vakıfbanktan bursluluk paralarını çekebilecektir.

Okul tarafından öğrencilere verilen bursluluk kartı şifresi öğrenciler tarafından istenirse değiştirilebilir. Hesapta para olduğunda alışverişlerde kullanabileceğiniz bu kart online alışverişlere kapalıdır.

PYBS yattı mı? Sorusuna 81 il de bulunan öğrenciler aşağıda bulunan yorum kısmından bizlere bildirebilir.

Üni Hedef
Üniversiteye hazırlanan adaylar için rehber olacak bir site olan Üni Hedef lise ve üniversite adaylarının yararlanabileceği sitedir.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

UNİHEDEF © Copyright 2022 Tüm hakları saklıdır.