Dolar 18,6300
Euro 19,4014
Altın 1.051,21

DHBT Puan Hesaplama 2022

DHBT Puan Hesaplama

DHBT Puan Hesaplama

DHBT Puan Hesaplama ÖSYM verilerini dikkate alarak 2022 yılına göre güncellendi. DHBT sınavına girmeye hazırlanan adaylar ya da gitmiş adaylar girdiği düzeyi seçerek alacakları puanları hesaplayabilir. DHBT Puan Hesaplama ÖSYM verilerini esas aldığı için puanlarınızı doğru bir şekilde hesaplar.

DHBT Nedir?

DHBT açılımı Din Hizmetleri alan Bilgisi Testi şeklindedir. DHBT 2014 yılında ÖSYM tarafından yapılmaya başlanmıştır. 2014 öncesi Diyanet İşleri Başkanlığı Kur’an Kursu Öğreticisi, İmam- Hatip, Müezzin- Kayım alımlarında yeterlilik sınavı yapıyordu bu sınav yerine DHBT sınav sistemini getirdi.

Diyanet Başkanlığı’nda  Kur’an Kursu Öğreticisi, İmam- Hatip, Müezzin- Kayım olarak görev yapmak isteyenler DHBT sınavına girmelidir.

Yeterlilik sınavı MEB tarafından yapılıyordu ancak 2014 yılı itibariyle DHBT sınavı getirildi ve bu sınavı ÖSYM gerçekleştiriyor. Yeterlilik Sınavı 15 Ekim 2014 yılında kaldırıldı.

DHBT Kimler Girebilir?

Ortaöğretim, Önlisans ve Lisans düzeyinde adaylar KPSS’ye girebilirler.

  • İmam-Hatip Lisesi son sınıf öğrencileri ya da mezun olmuş kişiler
  • 2 yıllık İlahiyat önlisans mezunları
  • İlahiyat lisans bitirmiş kişiler

DHBT Puanım Hesaplanmamış

Eğer DHBT puanınızın hesaplanmadığını gördüyseniz muhtemelen 0.5 netiniz olmadığından dolayıdır. ÖSYM DHBT sınavlarında 0.5 neti kural olarak kılavuzuna ekledi. 2018 tarihinde yapılan DHBT sınavında ilk defa bu kural uygulandı ve birçok adayın sınav sonucu hesaplanmadı.

Kpss puanı hesaplanmayan DHBT’ye girebilir mi

DHBT sınavına girmek için öncelikle KPSS sınavına girmek zorundasınız. KPSS puanınız hesaplanmayıp DHBT sınavına girseniz bile geçerli olmayacaktır. ÖSYM DHBT sınavına girmeniz için kesinlikle KPSS sınavını zorunlu tutuyor. Bunun yanında DHBT Puan hesaplama yapılırken genel yetenek ve genel kültür doğru, yanlışlarınız esas alınır.

Dhbt sınavında KPSS yüzde kaç etkili

DHBT sınavında KPSS’nin yüzde kaç etkili olduğu tablo şeklinde aşağıda yer almaktadır. KPSS DHBT sınavında %30’luk bir etkiye sahiptir.

DHBT Puanı KPSS

Genel Yetenek

KPSSGenel Kültür DHBT-1 DHBT-2
KPSSP122 (Ortaöğretim) 0,15 0,15 0,30 0,40
KPSSP123 (Ön lisans) 0,15 0,15 0,30 0,40
KPSSP124 (Lisans) 0,15 0,15 0,30 0,40

DHBT Standart Sapma Hesaplama

DHBT standart sapma hesaplama için önce yukarıda sınava gireceğiniz ya da girdiğiniz düzeyi seçmelisiniz. Genel Yetenek, Genel Kültür doğru ve yanlışlarınızı girdikten sonra hemen DHBT-1, DHBT-2 doğru- yanlışlarınızı giriniz ve alacağınız puanı görebilirsiniz.

DHBT puan hesaplama işlemi yapmadan önce düzey seçmeyi unutmayın. Gireceğiniz düzeye göre puan türleri de değişecektir. Sınav sonrası kontrollerinize göre doğ-yanlışlarınızı hesaplama aracına girerseniz net bir veri elde etmiş olacaksınız.
UNİHEDEF © Copyright 2022 Tüm hakları saklıdır.