Dolar 18,6300
Euro 19,4014
Altın 1.051,21

DHBT Konuları ve Soru Dağılımları

18.11.2021
14.035
DHBT Konuları ve Soru Dağılımları

DHBT Konuları ve soru dağılımları bu yazımız içerisinde yer alacaktır. 2022 yılında yapılacak olan DHBT sınavına girecek adaylar için konular ve soru dağılımları güncellendi. DHBT-1 ve DHBT-2 sınavlarında ortaöğretim, ön lisans ve lisans konuları ve soru dağılımlarını öğreneceksiniz.

DHBT sınavı çoktan seçmeli testlerden oluşan bir sınavdır. Sınav DHBT-1 ve DHBT-2 bölümleri şeklinde uygulanmaktadır. DHBT-1 bölümü ortaöğretim, ön lisans ve lisans kademelerinden sınava giren tüm adaylar için ortaktır. DHBT-2 kademelere göre ayrılmaktadır.

DHBT Sınavı Nedir?

Ülkemizde dini alanda görev yapmak isteyenlerin girdiği bir sınavdır. DHBT yani Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi olarak karşımıza çıkar. Her 2 yılda bir ÖSYM tarafından yapılan sınava ortaöğretim (İmam Hatip Lisesi mezunu, İlahiyat Ön Lisans mezunu ve Lisans İlahiyat mezunu ) adaylar katılabilir.  DHBT-1 20 soru ve DHBT-2 20 soru olmak üzere 40 sorudan oluşur.

Bu sınavdan başarılı olup mülakata katılan adaylar burada da başarılı olursa Diyanet Başkanlığı bünyesinde Kur’an Kursu öğreticisi, İmam- Hatip ve Müezzin- kayyım olarak görev yapabilir.

DHBT Konuları 2022

DHBT Konuları 2022 yılında sınava girecek adaylar için 2020 yılında yapılan DHBT çıkmış sorulara göre güncellendi. ÖSYM tarafından yapılan sınav çıkmış sorular esas alınarak konu tespitleri yapılmış konular ve soru dağılımları ortaya çıkmıştır.

DHBT toplam 40 sorudan oluşmaktadır. Adaylar 40 soruluk Alan Bilgisi Testini cevaplandıracaktır. Sınavın ilk 20 sorusu DHBT-1 olarak adlandırılıyor ve tüm kademeler için ortaktır.

DHBT-1 Konuları 2022

DHBT-1 konuları ortaöğretim, ön lisans ve lisans öğrenim düzeyinden sınava girecek adaylar için ortak olacağı için bu konulara tüm sınava girecekler çalışmalıdır. DHBT-1 Sınavı 20 sorudan oluşmaktadır. Temel dini bilgiler testi olarak da adlandırılan bu sınav 2022 yılında yapılacak sınavda çıkan konu dağılımları ve soruları aşağıdan öğrenebilirsiniz.

DHBT-2 Konuları Ortaöğretim(Lise), Ön Lisans ve Lisans düzeyleri için ortaktır. Yalnızca sınava girecek düzeylere göre çalışılmalıdır.

DHBT-1 Konuları Soru Dağılımları
İslam İnanç Esasları 3 Soru
İslam İbadet Esasları 5 Soru
Kur’an Bilgisi (Kur’an tarihi, tecvid, Kur’an’ı anlama ve meal bilgisi) 4 Soru
Siyer 5 Soru
İslam Ahlakı 2 Soru

DHBT-1 sınavı tüm adaylar için ortak bir sınav olduğu için adaylar yukarıdaki konulara da çalışmalıdır. DHBT-2 sınavı öğrenim düzeylerine göre değişiklik göstermektedir. Ortaöğretim, Ön Lisans ve Lisans düzeyinden sınava girenlere aynı sorular sorulmayacaktır. Lisans kademesinden sınava girenler İlahiyat konularını, Ön lisans kademesinden sınava girenler ön lisans ilahiyat konularını ve ortaöğretim kademesinden sınava girenler İmam Hatip Liseleri konularından sorumlu olacaktır.

Genel olarak DHBT-2 Konu başlıkları aşağıda yer almaktadır.

DHBT-2 Konuları 2022

DHBT-2 Hangi konular var? Ortaöğretim, Ön Lisans ve Lisans konuları nelerdir? Gibi soruların cevaplarını öğreneceksiniz.

DHBT-2 Konuları
Tefsir
İslam İbadet Esasları
Fıkıh
Hadis
Akaid ve Kelam
İslam Tarihi
Dinler ve Mezhepler Tarihi
Dini Hitabet

DHBT-2 Lisans Konuları ve Soru Dağılımları

DHBT-2 Konuları Soru Dağılımları
Tefsir 3
İslam İbadet Esasları 4
Fıkıh 3
Hadis 2
Akaid ve Kelam 2
İslam Tarihi 3
Dinler ve Mezhepler Tarihi 4
Dini Hitabet 1

DHBT-2 Ön Lisans Konuları ve Soru Dağılımları

DHBT-2 Konuları Soru Dağılımları
Tefsir 3
İslam İbadet Esasları 3
Fıkıh 3
Hadis 3
Akaid ve Kelam 3
İslam Tarihi 3
Dinler ve Mezhepler Tarihi 4
Dini Hitabet 1

DHBT-2 Ortaöğretim(Lise) Konuları ve Soru Dağılımları

DHBT-2 Konuları Soru Dağılımları
Tefsir 3
İslam İbadet Esasları 3
Fıkıh 3
Hadis 3
Akaid ve Kelam 3
İslam Tarihi 3
Dinler ve Mezhepler Tarihi 4
Dini Hitabet 1

Önemli Bilgi:

DHBT konuları içerisinde yer alan Kur’an-ı Kerim metinleri ve mealleri “Türkiye Diyanet Vakfı, Yayın No: 86/A, ISBN: 978-975­389-081-6, Kur’an-ı Kerim ve Açıklamalı Meali” kaynağından yararlanılarak çalışılacaktır. 

DHBT-2 konu başlıkları ortaöğretim, ön lisans ve lisans düzeyleri için ortaktır. Ancak adaylar sınava hazırlanırken bu konu başlıklarını sınava girecekleri düzeye göre çalışmalıdır.

 • Ortaöğretim düzeyinden sınava girecekler: İmam Hatip Lisesi konularına göre çalışmalıdır.
 • Ön Lisans düzeyinden sınava girecekler: Ön Lisans İlahiyat düzeyinden çalışmalıdır.
 • Lisans düzeyinden sınava girecekler: Lisans İlahiyat konuları üzerinden çalışmalıdır.

DHBT Konuları PDF

DHBT konuları ortaöğretim, ön lisans ve lisans düzeyinden sınava hazırlanan adaylar için PDF olarak hazırlamıştır. aşağıdaki bağlantıyı kullanarak PDF formatını indirebilirsiniz.

DHBT Kazandıracak Tüyolar ve Nasıl Hazırlanmalı (Video)

YouTube video

DHBT Konuları Sıkça Sorulan Sorular

DHBT-1 Nedir?

DHBT-1 sınava girecek adaylara sorulan temel dini bilgilerdir. 20 sorudan oluşmaktadır. Tüm düzeylere ortak sorulan bir sınav şeklinde gerçekleştirilecektir.

DHBT-2 Nedir?

DHBT-2 bir düzey sınavıdır. 20 soruluk testten oluşan sınavda ortaöğretim, ön lisans ve lisans düzeylerine göre sorular değişmektedir.

DHBT konuları ÖSYM uyumlu mudur?

ÖSYM tarafından DHBT çıkmış sorulara göre konular ve soru dağılımları derlenmiş ve başlıklar halinde paylaşılmıştır.

Üni Hedef
Üniversiteye hazırlanan adaylar için rehber olacak bir site olan Üni Hedef lise ve üniversite adaylarının yararlanabileceği sitedir.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Zeynep dedi ki:

  Hocam DHBT 2 2022 önlisans sınavında hangi dersler var?Aydınlatırsanız sevinirim Teşekkür ederim

  1. Üni Hedef dedi ki:

   Merhaba, yazımızda DHBT-2 Ön Lisans Konuları ve Soru Dağılımları başlığı içerisinde 2022 yılında çıkacak DHBT Ön Lisans konuları yer almaktadır.

UNİHEDEF © Copyright 2022 Tüm hakları saklıdır.