Dolar 18,6300
Euro 19,4014
Altın 1.051,21

AYT Fizik Konuları

10.12.2021
933
AYT Fizik Konuları

AYT Fizik konuları 2022 yılında YKS sınavına girecek adaylar için güncel ÖSYM verilerine göre paylaşılmıştır. YKS sınavının AYT oturumuna çalışacak adaylar için Fizik dersinden çıkacak konular ve soru dağılımları adaylar için çok önemlidir. Önceki yıllarda hangi konudan kaç soru çıkmış hangi konular daha ağırlıklı bütün bunları bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

YKS sınavının 2. oturumu olan AYT Fizik 40 sorudan oluşuyor. Sayısal bölüm içerisinde yer alan Fizik sayısal adaylar için öncelikli derslerden biridir. AYT Fen Bilimleri testi içerisinde yer alan fizik konuları ve soru dağılımları aşağıdaki başlıklarda yer almaktadır.

AYT Fizik Konuları

AYT fizik konuları ve soru dağılımları ÖSYM tarafından yapılan YKS sınavıyla birlikte değişmektedir. 4 yıllık üniversite bölümlerini tercih etmek isteyen adaylar AYT sınavına girmelidir. AYT sınavının Fen Bilimleri kısmında bulunan bölümde 14 soru fizik, 13 soru kimya ve 13 biyoloji sorusu yer almaktadır.

AYT fizik konuları ve soru dağılımları ÖSYM çıkmış sorulara göre hazırlandı. 2021 yılında yapılan YKS sınavında çıkan fizik soruları da incelendi ve hangi konudan kaç soru çıktığı tablo şeklinde yazılmıştır.

KONULAR
Vektörler
Kuvvet, Tork ve Denge
Kütle Merkezi
Basit Makineler
Hareket
Newton’un Hareket Yasaları
İş, Güç ve Enerji II
Atışlar
İtme ve Momentum
Elektrik Alan ve Potansiyel
Paralel Levhalar ve Sığa
Manyetik Alan ve Manyetik Kuvvet
İndüksiyon, Alternatif Akım ve Transformatörler
Çembersel Hareket
Dönme, Yuvarlanma ve Açısal Momentum
Kütle Çekim ve Kepler Yasaları
Basit Harmonik Hareket
Dalga Mekaniği ve Elektromanyetik Dalgalar
Atom Modelleri
Büyük Patlama ve Parçacık Fiziği
Radyoaktivite
Özel Görelilik
Kara Cisim Işıması
Fotoelektrik Olay ve Compton Olayı
Modern Fiziğin Teknolojideki Uygulamaları

2022 yılında YKS sınavına girecek adaylar için ÖSYM uyumlu fizik konuları yukarıda yer almaktadır. Üniversite sınavına hazırlanan adaylar planlı bir şekilde yukarıda yer alan konuları çalışırsa AYT sınavında istedikleri puanı elde edebilirler. AYT sayısal bölümden üniversite tercih edecekler konulardan bolca test çözerse istedikleri bölümlere yerleşebilirler.

AYT Fizik Soru Dağılımları

AYT fizik konuları hakkında bilgi sahibi olduk. Bu başlıkta önceki yıllarda çıkan fizik konularından kaç soru çıkmış bunu tablo üzerinde görelim. Tablo üzerinde 2018,2019,2020 ve 2021 yılında yapılan AYT sınavında çıkan fizik konularından kaç soru çıktığı yer almaktadır. Son 4 yılın fizik soru dağılımlarına göre çalışma düzeni yapabilirsiniz. Ancak çıkmayan konulara da çalışın. ÖSYM 2022 AYT sınavında daha önce sormadığı konulardan sorulara yer verebilir.

Kimi fizik konularından çok soru gelirken kimi fizik konularından hiç soru gelmeyebilir. Ancak tüm fizik konularını çalışmalısınız.

 

SORU DAĞILIMI 2021 2020 2019 2018
Vektörler
Kuvvet, Tork ve Denge 1 1 1 1
Kütle Merkezi
Basit Makineler
Hareket 1 1 1
Newton’un Hareket Yasaları 1 2 1
İş, Güç ve Enerji II 1 1
Atışlar 1
İtme ve Momentum 1 2 1 1
Elektrik Alan ve Potansiyel 1 1 1 1
Paralel Levhalar ve Sığa
Manyetik Alan ve Manyetik Kuvvet 1 1 1
İndüksiyon, Alternatif Akım ve Transformatörler 1 1 2 1
Çembersel Hareket 2 2 2 2
Kütle Çekim ve Kepler Yasaları 1
Basit Harmonik Hareket 1 1 1 1
Dalga Mekaniği ve Elektromanyetik Dalgalar 1 1 1 1
Atom Modelleri
Büyük Patlama ve Radyoaktivite 1 1 1
Modern Fizik 1 1 1
Modern Fiziğin Teknolojideki Uygulamaları 1 1

AYT fizik konuları ve soru dağılımları hakkında bilgi verdik. Sayısal öğrencilerin tercih ettiği fizik konularıyla ilgili sormak istediklerinizi aşağıda bulunan yorum kısmından bizlere bildirebilirsiniz.

Üni Hedef
Üniversiteye hazırlanan adaylar için rehber olacak bir site olan Üni Hedef lise ve üniversite adaylarının yararlanabileceği sitedir.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

UNİHEDEF © Copyright 2022 Tüm hakları saklıdır.